Amerykańska DHS CISA[1] nazywa ransomware “największym cybernetycznym czynnikiem ryzyka” dla systemów informatycznych administracji Stanów Zjednoczonych. Podobne rozpoznanie problemu wynika z tego, że wystarczy jeden zainfekowany użytkownik z najwyższym poziomem uprawnień, aby wyłączyć tysiące serwerów i spowodować tygodnie utrudnień dla milionów obywateli – klientów.
W mediach ciszej o zagrożeniach ransomware, tymczasem stają się coraz bardziej wyrafinowane, czego dowodzą zablokowane ostatnio do poziomu offline organizacje sektora publicznego w USA. Atak ransomware dokonany w maju br. na infrastrukturę samorządu Baltimore[2] doskonale ilustruje konsekwencje: żądania okupu wielkości stu tysięcy dolarów i dwa tygodnie z okaleczonymi systemami. W sierpniu tego roku ponad dwadzieścia organizacji powiązanych z samorządem lokalnym w Teksasie stało się celem podobnego ataku.
Przyjęty przez cyberprzestępców model rozwija się, zaś granice geograficzne nie stanowią dla niego przeszkody. Samorządy lokalne są na celowniku cyberprzestępców ponieważ są łatwym celem – bardzo rzadko przeznaczają na cyberochronę środki finansowe odpowiednie do wymaganego dziś poziomu zabezpieczeń.
Ransomware na poważnie
Gdy oprogramowanie ransomware uderzy, jest już w zasadzie za późno. Konsekwencje finansowe i wizerunkowe ataku są ogromne. Koszty naprawy i usunięcia ransomwarowej infekcji nie należą do niskich. Baltimore oszacowało straty wynikające z ww. ataku (z kosztami przywrócenia systemów włącznie) na 18 milionów USD.
Niezbędnik anty-ransomware dla JST:
Pierwszą linią obrony jest zatrzymanie ataku zanim dotrze on do któregokolwiek systemu. Bezpośrednie koszty spowolnienia lub zatrzymania działań operacyjnych trudno ignorować – dlatego inwestycję związaną z kontrolerami bezpieczeństwa ransomware łatwo uzasadnić.
Dotychczas ataki ransomware uderzały w fizyczne komputery przeznaczone do ogólnych zadań, ale to tylko kwestia czasu, zanim staną się dużym problemem dla urządzeń IoT, smartfonów a także systemów chmurowych.
Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Poland
[1] Departament of Homeland Security Cybersecurity and Infrastructure Security Agency
[2] Ransomware o nazwie RobbinHood: cyberprzestępcy przez dwa tygodnie blokowali dostęp do komputerów miasta Baltimore USA – paraliżując operacje online, utrudniając życie obywatelom. Szacowany koszt ataku – 18 mln USD
[3] F5 Labs 2019 Phishing and Fraud Report https://www.f5.com/labs/articles/threat-intelligence/2019-phishing-and-fraud-report
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET